Ustanowienie i uprawa dobrego pola paszowego może być niezbędne dla twojego gospodarstwa. Bez względu na to, czy jest to pierwszy czy setny siew, zawsze dobrze jest wykorzystać swoją wiedzę i zapoznać się z metodą wysiewu pasz.f

Krok 1: Wybierz lokalizację

Na początek należy wybrać odpowiednie miejsce. Będzie to oczywiście zależało od tego, jaki jest powód sadzenia roślin paszowych.

Jeśli twoja pasza jest przeznaczona na wypas zwierząt gospodarskich, musisz rozważyć kilka rzeczy: po pierwsze, czy jest to łatwe miejsce do transportu zwierząt? Należy również rozważyć, jakie udogodnienia są dostępne w pobliżu. Czy ma on stałe zaopatrzenie w wodę? Czy wokół działki trzeba będzie poprowadzić elektryczne ogrodzenie?

Jeśli sadzisz paszę na żniwa, chcesz mieć pewność, że jest to obszar, który nie jest podatny na inwazyjne, trudne chwasty. Powinieneś również zaplanować, w jaki sposób przetransportujesz swoje zbiory do magazynu również z pola; nie zostawiaj ich aż do ostatniego kroku.

Krok 2: Wybierz materiał siewny na paszę

Następnie należy zebrać materiał siewny na paszę do zasiewu. Na tym etapie należy wziąć pod uwagę dwa główne czynniki: ziemię i cel.

Po pierwsze, zebrane nasiona muszą być w stanie wyrosnąć na wybranym przez ciebie kawałku ziemi. Nie ma sensu sadzić paszy, która jest szczególnie podatna na gnicie korzeni, na przykład na obszarze, który jest notorycznie wilgotny.

Należy również wziąć pod uwagę przeznaczenie paszy. Pasze trawiaste mogą być idealne dla twojego rodzaju gleby i miejsca na ziemi, ale jeśli sadzisz paszę dla swojego inwentarza do wypasu, być może zechcesz dokonać wyboru odmian, które zasadzisz. Wybierz paszę, która będzie cieszyć zwierzęta gospodarskie i poprawi ich zdrowie.

Krok 3: Zaplanuj zasiew

Zanim w ogóle rozważysz wysiew nasion, musisz dokładnie zaplanować ich uprawę.

Zacznij od zastanowienia się nad czasem. Potrzebujesz paszy, aby być gotowym na konkretną porę roku, więc zaplanuj ją odpowiednio. Weź również pod uwagę pogodę o tej porze roku - nie psuj swojej paszy z powodu złego planowania!

Co więcej, to, że możesz nie zbierać paszy bezpośrednio do sprzedaży, nie oznacza, że możesz pominąć ważne rzeczy. Sadzenie na odpowiedniej głębokości, odpowiednie rozstawy rzędów i nawożenie muszą być jeszcze przed rozpoczęciem uprawy dokładnie zaplanowane.

Krok 4: Zatrzymanie chwastów

Wreszcie, ostatnim krokiem jest zatrzymanie chwastów. Polega to na trzech etapach: prewencji, pielęgnacji i monitoringu.

Zapobieganie. Najlepiej jest stosować nawozy przed siewem nasion lub w tym samym czasie. Nie chcecie, aby wasze herbicydy pozostały na pastwiskach, więc zróbcie to w odpowiednim czasie.

Konserwacja. Bardziej ekologicznym sposobem zapobiegania chwastom jest stosowanie roślin okrywowych wśród roślin pastewnych. Znajdź rośliny, które będą rosły razem bez konkurencji o te same składniki odżywcze. Zablokuj każdą przestrzeń, na której mogą rosnąć chwasty, używając roślin okrywowych. Jest to najlepsze rozwiązanie na paszę, którą będziesz zbierał, a nie na pastwiska.

Monitoring. Praca nie kończy się tylko po wysianiu i opryskaniu. Musisz mieć oko na pole w miarę upływu czasu. Mogą pojawić się chwasty, powodzie lub dużo niższe niż oczekiwano tempo kiełkowania. Niezależnie od tego, jak daleko znajduje się Twoje pole paszowe od głównego gospodarstwa, należy je jeszcze sprawdzić.

Kiedy już zdążysz stworzyć zdrowe pole paszowe, możesz robić to samo rok po roku! Używając płodozmianu i próbując różnych pasz na swojej ziemi, odnowisz swoje pola i miejmy nadzieję, że zobaczysz, jak Twoje gospodarstwo czerpie z tego korzyści. Daj nam znać jak sobie radzisz w poniższych komentarzach.