​Konstrukcje drewniane, takie jak elementy dachu, to szalenie istotny element konstrukcji całego domu. Dbają o to, by dach nad głową był bezpieczny i spełniał swoją funkcję przez długie lata. Decydując się na budowę domu i dachu, na pewno prędzej czy później się na murłatę. To ona, w dużej mierze, decyduje o stabilności dachu i całej jego konstrukcji drewnianej. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej murłacie. 

Zacznijmy od tego, czym właściwie murłata jest i jaką rolę pełni w całej konstrukcji drewnianej dachu. Murłata to belka z drewna, którą układa się równolegle na wieńcu budynku (na jego murze). Wieniec to nic innego jak belka z żelbetonu, łącząca strop i ściany. Jej zadaniem jest usztywnienie całej konstrukcji. 

Murłata najczęściej ma przekrój kwadratu o wielkości 10 x 10 cm i wykorzystuję się ją przy mocowaniu krokwi. Warto zaznaczyć, że krokwie można także mocować bezpośrednio do wieńca, gdyż są konstrukcje, które nie posiadają drewnianej belki, jednak jest to rzadkość. Murłaty najczęściej stosuje się w konstrukcjach drewnianych w budynkach gospodarczych. 

Wiaty Ogrodowe

Tak jak napisaliśmy, murłatę stosuje się przy mocowaniu krokwi drewnianych konstrukcji. Jest to bardzo ważny moment w budowie dachu, gdyż decyduje o jego sztywności i wytrzymałości. Jeśli pojawia się silny wiatr czy wichura i dach się zrywa, najczęściej jest to winą nieodpowiednio zamocowanej krokwi do murłaty. 

Osadzanie krokwi w murłacie konstrukcji drewnianych najczęściej odbywa się poprzez tzw. zacios. Polega to na nacięciu krokrwii na głębokość ok. 1/3  wysokości jej przekroju, by potem osadzić krokiem na murłacie i przymocować ją przy użyciu wkrętów, kątowników czy gwoździ konstrukcyjnych. Nie jest to jednak jedyna metoda mocowania przy budowaniu konstrukcji drewnianej. Murłatę z krokwiami można łączyć przy pomocy zamka kurpiowskiego lub galicyjskiego. 

Ten pierwszy sposób polega na wykonaniu nie jednego, ale dwóch trójkątnych nacięć na krokwi, oraz jednego nacięcia na murłacie w kształcie trapezu. W zamku kurpiowskim nie stosuje się też dodatkowych łączników. Ten drugi sposób jest trochę prostszy i łatwiejszy - nie używa się trójkątów, a wręby. 

Warto też pamiętać, że murłata musi być odpowiednio przygotowana i dopasowana do Twoich potrzeb. Powinieneś zadbać nie tylko o jej odpowiedni montaż, ale także przygotowanie. Murłata, mimo że jej standardowe wymiary podaliśmy na początku artykułu, może różnić się długością czy grubością w zależności od potrzeb. Pamiętaj, że każda konstrukcja drewniana taka jak dach, jest indywidualnym projektem. 

Podsumowując: murłaty są bardzo ważnym, a wręcz kluczowym elementem dachu, odpowiadającym za jego wytrzymałość i bezpieczeństwo. Nieodpowiednio zamontowana, czy nawet wykonana murłata może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Zadbaj o to, by murłata w Twojej konstrukcji drewnianej spełniała wszystkie normy. Profesjonalne stolarnie i tartaki, takie jak tartakdebina.pl z pewnością pomogą wybrać Ci najlepszej jakości murłatę do budowy konstrukcji drewnianej swojego dachu. 

Artykuł partnera