Przejdź do głównych treści
OWIES - Ośrodek Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Elblągu

Warsztaty u Art-Kreatywnych

Dla małych i dużych, nielubiących siedzieć bezczynnie, Stowarzyszenie Art-Kreatywni ma ciekawą propozycję. Są nią piątkowe warsztaty przygotowane z myślą o rozwijaniu pasji (na przykład tych plastycznych) i zdolności manualnych.

Stowarzyszenie zaprasza na warsztaty batiku, sensoplastyki oraz szycia. Co tydzień o przygotowywanych warsztatach można przeczytać na funpage'u.

Batik, czyli niezwykła technika malarska polegająca na kolejnym nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca niezamaskowane warstwą wosku. Dla uzyskania specjalnych efektów proces woskowania i farbowania można powtarzać wielokrotnie. Wzory na tkaninie, najczęściej bawełnianej, uzyskuje się przez pokrywanie płótna rozgrzanym woskiem. Używa się do tego pędzla, patyczka, szpatułki i tjantingu (przyrządu do malowania na tkaninach). Następnie tkaninę zanurza się w zimnej kąpieli barwiącej. Miejsca pokryte woskiem pozostają niezabarwione. Po wysuszeniu można nałożyć kolejną woskową fazę wzoru i ponownie barwić w ciemniejszym barwniku. Czynność tę powtarza się wielokrotnie. Po wykonaniu projektowanego wzoru tkaninę prasuje się przez biały papier. Batik to technika wykonywana przez pokolenia, najbardziej popularna w Indonezji i innych krajach Azji, gdzie najczęściej do formowania pozycji batiku używa się skór zwierzęcych.

PROGRAM WARSZTATÓW :
godz. 16.00-17.30, ul. Wiejska 18
„Woskiem malowane”
- poznajemy warsztat pracy z batikiem (materiały, narzędzia, przestrzeń, zasady BHP).
* Projektujemy
- oglądamy przykłady wykonania batikowych obrazów.
- dobór kolorów, barwienie, woskowanie.
- batikujemy!

Koszt warsztatów 20 zł za osobę.

Zachęcamy do śledzenia funpage'a Stowarzyszenia: @artkreatywni.elblag