Rąbanie drzewa jest ciężką fizyczną pracą, którą można jednak ułatwić. W tym celu wynaleziono specjalne maszyny łuparki do drewna.

Łuparka do drewna: zastosowanie

Istnieją kategorie osób, dla których łuparka do drewna jest koniecznością. Powinni się w nią zaopatrzyć przede wszystkim właściciele domów ogrzewanych przez piec lub kominkami, czy też tacy, których domy ogrzewane są kotłami na paliwo stałe. Ogólnie rzecz biorąc, łuparka do drewna przyda się każdemu, kto jest zmuszony do rąbania kłód często lub w dużych ilościach. Takie urządzenie ma kilka zalet. Przede wszystkim rąbanie drewna wymaga mniej wysiłku - wystarczy umieścić drewno w środku i nacisnąć dźwignię startu. Urządzenie jest w stanie rozłupać każdą ilość drewna opałowego. Nie można tego porównać do pracy indywidualnej, która szybko się męczy i musi robić sobie przerwy. Jeśli potrzebujesz pewnych umiejętności i zręczności do rozłupywania drewna siekierą, to korzystając z łuparki do drewna, wystarczy dokładnie przestudiować instrukcje. Bezpieczeństwo – nawet osoba z dużym doświadczeniem z siekierą może ulec kontuzji podczas pracy z siekierą, nie mówiąc już o początkującym. Jeśli rąbiesz drewno na łuparce, nie musisz się tym martwić. Producent wyposażył sprzęt we wszystkie niezbędne systemy bezpieczeństwa.

siekiera wbita w pień

Łuparka do drewna: 3 podstawowe części

Ci, którzy choć raz sami rąbali drewno, wiedzą, że ważna jest dobra sprawność fizyczna do zamachu i mocnego uderzenia ciężką siekierą. Potrzebne są też pewne umiejętności i zręczność w posługiwaniu się siekierą lub tasakiem. Proces jest niebezpieczny: nieprawidłowy ruch może prowadzić do obrażeń od siekiery lub podskakującego kawałka drewna.

Zasada działania łuparki ręcznej jest bardzo prosta: kłodę umieszcza się w statycznie zamocowanej podstawie z przebijającym ostrzem - ramą - o odpowiedniej średnicy. Z góry łuparka może być wyposażona w młot o wadze od 1,5 do 4 kg. Dzięki tej konstrukcji i zasadzie działania kłoda jest bezpiecznie zamocowana w jednej pozycji i znacznie łatwiej się rozłupuje niż po uderzeniu siekierą. Może składać się z dwóch lub czterech części, w zależności od konstrukcji ostrza przeszywającego. Do pracy z łuparką do drewna potrzeba znacznie mniej wysiłku i czasu niż przy uderzeniach siekierą. Nie ma ryzyka zranienia lub uderzenia podczas rąbania drewna.

Ręczne łuparki do drewna nadaje się do łupania drewna opałowego dowolnego formatu. Ręczna łuparka do drewna przydaje się w życiu codziennym i na wakacjach. Dzięki niej szybko i łatwo przygotujesz drewno do kominka, pieca ogrodowego, łaźni, ogniska, grilla. Ze względu na różne konstrukcje modeli łuparek do drewna łatwo poradzić sobie z polanami o średnicy 180-400 mm. W efekcie otrzymujesz drewno opałowe o różnych rozmiarach. Modele łuparki ręcznej różnią się sposobem umieszczenia fragmentu kłody w części roboczej łuparki oraz sposobem łupania na dwie lub cztery części. Aby wybrać urządzenie do swoich zadań, musisz skupić się na rodzaju drewna opałowego, którego potrzebujesz najczęściej.

Standardowa ręczna łuparka do drewna o średnicy 180 mm nadaje się do łupania małych ilości małych kłód, na przykład na pikniku. W niektórych modelach część kłująca jest wykonana w postaci noża w kształcie krzyża - za jego pomocą kłoda jest dzielona na cztery części jednym uderzeniem. Łuparka do drewna z półpierścieniem jest wygodna do zbierania dużego drewna opałowego o średnicy od 200 mm do 400 mm - do pieca. Za pomocą łuparki do drewna można przygotować zarówno duże kłody, jak i zrębki do rozpalenia ognia. Standardowa łuparka do drewna rozłupuje drewno na dwie części

W konstrukcji łuparki do drewna z półpierścieniem, duża kłoda nie jest ograniczona ramą i dzieli się na dwie części. Bezwładnościowa łuparka do drewna radzi sobie nawet z grubymi, sękatymi kłodami. Kilka kłód można połączyć z dostarczonym łańcuchem i szybko rozłupać. Prosta konstrukcja łuparek ręcznych gwarantuje ich wytrzymałość i niezawodność. Jednak przy wyborze należy zwrócić uwagę na kilka ważnych cech i sprawdzić je w dokumentacji produktu lub skontaktować się ze sprzedawcą.

Konstrukcja noża - ostrze części kłującej powinno mieć kształt klina, co ułatwia dzielenie drewna na dwie lub cztery części. Ostrze musi być również utwardzone - zapewnia to wysoką twardość metalu i zdolność części przekłuwanej do pozostania ostrym przez długi czas. Materiał : optymalnym metalem, z którego można wykonać łuparkę do drewna jest wysokiej jakości stal marki ST-3. Szwy muszą być wykonane niezawodnym spawaniem argonem i dodatkowo zabezpieczone przed korozją. Powłoka korpusu: wszystkie łuparki do drewna muszą być zabezpieczone specjalną powłoką z proszku emalii o wysokiej wytrzymałości o właściwościach antykorozyjnych.