Istnieje wiele argumentów przemawiających za tym, czy mięso jest niezbędne w diecie człowieka, w tym względy etyczne, biologiczne i ewolucyjne. Ludzie mogą również opierać swoje decyzje na osobistych doświadczeniach. Chociaż nie ma ostatecznej odpowiedzi na to pytanie, debata pokazuje, że stale dostosowujemy się do zmieniających się warunków i siedlisk. Pomimo kontrowersji wokół wartości odżywczej mięsa, naukowcy twierdzą, że jedzenie mięsa może zapewnić szereg korzyści zdrowotnych.

Oprócz białka, mięso dostarcza wielu ważnych składników odżywczych, w tym minerałów i witamin. Zawiera również tłuszcz, który może mieć korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Jednak zbyt duża ilość tłuszczu w diecie może mieć negatywne skutki, w tym otyłość i cukrzycę. Pomimo tej debaty, mięso od dawna jest podstawą ludzkiej diety.

Mięso w diecie człowieka

Choć mięso nie jest człowiekowi niezbędne, stanowi bogate źródło niezbędnych tłuszczów i minerałów. Nie powinno jednak dominować na Twoim talerzu. Jeśli jesteś etycznie zainteresowany dobrostanem zwierząt, możesz zdecydować się na dalsze jedzenie mięsa. Osoby o etycznym nastawieniu powinny ograniczyć spożycie mięsa do trzech uncji lub mniej. Alternatywnie, można zdecydować się na dietę fleksitarną, która składa się głównie z pokarmów roślinnych i niektórych mięs.

Szacuje się, że ludność świata spożywa około 200 ton mięsa rocznie. Choć liczby te nie odzwierciedlają rzeczywistego spożycia mięsa na mieszkańca, dostarczają cennych informacji na temat tego, czy mięso jest potrzebne w diecie człowieka. Obecnie najczęściej spotykane spożycie mięsa na osobę wynosi od 15 do 30 g rocznie. Choć może się to wydawać dużą ilością, jest to znacznie więcej niż minimalna ilość potrzebna dla optymalnego zdrowia.

Czerwone mięso ma wiele zalet zdrowotnych, zwłaszcza jeśli jest spożywane z umiarem. Należy jednak pamiętać, że czerwone mięso zawiera dużą ilość tłuszczów nasyconych, które mogą powodować wzrost poziomu cholesterolu we krwi. Ponadto, czerwone i przetworzone mięsa są powiązane z rakiem jelita. Zaleca się również ograniczenie ilości spożywanego czerwonego mięsa do trzech porcji tygodniowo, co stanowi około 350-500 gramów gotowanego mięsa.

Produkcja i konsumpcja mięsa zależy od wielu czynników, w tym od środowiska, wzrostu gospodarczego i preferencji człowieka. Ponadto wiąże się z zamknięciem, karmieniem i zabijaniem wysoko wyewoluowanych organizmów, co powoduje niepotrzebne cierpienie. Ponadto spożycie mięsa od dłuższego czasu wykazuje tendencję spadkową. Ważne jest, aby rozważyć wszystkie te czynniki przy podejmowaniu decyzji, czy mięso jest potrzebne w diecie człowieka, czy też nie.

Choć prawdą jest, że mięso jest wysoce odżywcze, to mięso przetworzone przemysłowo zawiera konserwanty i sole, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie. Ponadto niektóre przetworzone produkty mięsne mają specyficzną mikrobiotę, która może mieć negatywne skutki dla zdrowia. Ponadto mięso ma znaczną ilość tłuszczów nasyconych, które przyczyniają się do około połowy całkowitego spożycia SFA zalecanego dla ludzi.

Najlepsze mięsa do wyboru są chude i zawierają mniej tłuszczu niż mięsa przetworzone. Przykładami chudych kawałków mięsa są kotlety wołowe i schabowe. Przy wyborze mięsa ważne jest, aby wybierać odpowiednie kawałki, bezpiecznie je gotować i odpowiednio przechowywać. Jednak nie jest konieczne, aby ludzie całkowicie wykluczyli mięso ze swojej diety.

Sprawdź także: Co na grilla wege? - przepisy

Składniki odżywcze mięsa

Mięso jest pokarmem bogatym w składniki odżywcze, zawierającym niezbędne aminokwasy, witaminy i minerały. Jednak dane wykorzystywane do poparcia tych twierdzeń są ograniczone, ponieważ często są one obarczone niemierzonymi czynnikami. Dlatego ważne jest, aby wykorzystać badania obserwacyjne w połączeniu z badaniami eksperymentalnymi w celu określenia ważności tych ustaleń.

Mięso jest dobrym źródłem białka, wapnia i witamin z grupy B. Zawiera również witaminę D i tłuszcze omega-3. Jest również niezbędne do tworzenia czerwonych krwinek. Dodatkowo zawiera znaczną ilość witaminy A. Mięso jest również źródłem chromu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i zdrowych kości.

Mięso stanowiło integralną część wielu kultur żywieniowych na przestrzeni dziejów. Wybór ludzi dotyczący jedzenia mięsa jest odzwierciedleniem ich środowiska kulturowego, religii oraz dostępności zasobów roślinnych i zwierzęcych. Jest to również część ich tożsamości. Poprzez uwzględnienie różnych kulturowych aspektów jedzenia, ludzie mogą nauczyć się rozwijać i łączyć ze swoimi korzeniami.

Spożywanie mięsa jest częścią naszej ewolucyjnej historii. Przed użyciem narzędzi jedzenie mięsa było żmudnym zadaniem. Nasze palce mogły wyskrobać tylko tyle mięsa z kości. Aby uzyskać miękki szpik, musieliśmy usunąć mięso z kości.