​Łańcuch jest przedmiotem, z którym każdy miał kiedyś do czynienia. Chociażby, jako dzieci, trudzące się w zakładaniu na nowo łańcucha w rowerze. Każdy wie, jak wygląda  łańcuch. To grupa elementów najczęściej wykonanych ze stali, połączone ze sobą, tworzące ruchomą całość. Nie każdy jednak wie, że wyróżniamy trzy rodzaje łańcuchów określanych jako napędowe: drabinkowe, pierścieniowe i płytkowe. Te ostatnie brzmią tajemniczo, ale są czymś stosunkowo oczywistym. 

Trzy typy łańcuchów płytkowych. Do czego służą?

Każdy ze wspomnianych rodzajów łańcuchów ma inną konstrukcję, a w związku z tym, inne przeznaczenie. Łańcuchy drabinkowe są mniejszej lub większej wytrzymałości. Niemniej jednak, stosuje się je zazwyczaj jako cięgno dźwigowe i napędowe. Najczęściej wybieranym typem łańcuchów drabinkowych są łańcuchy rolkowe. Skonstruowane na zasadzie ogniw wewnętrznych i zewnętrznych oraz rolek. Używa się ich w większości do budowy maszyn i urządzeń przemysłowych oraz w branży magazynowej i transportowej.

Drugim rodzajem łańcuchów napędowych są łańcuchy pierścieniowe. Te z kolei, skonstruowano w sposób bardzo prosty, łącząc ze sobą bezpośrednio ogniwa. Ich zaletą jest wysoka wytrzymałość na rozciąganie. Swoje zastosowanie znajdą w codziennym życiu. Idealnie stworzone do podnoszenia i podwieszania ciężkich elementów, a także jako dodatkowa ochrona zakładane na zimowe opony, zabezpieczają przed poślizgiem.

Ostatni rodzaj, to łańcuchy płytkowe, w których wyróżniamy trzy typy: LL, LH, AL. Jakie są specyfikacje każdego z nich, przeczytasz poniżej.

Łańcuchy płytkowe – do czego służą?

Łańcuchy płytkowe, jak nazwa wskazuje, składają się z ciasno połączonych płytek. Taka budowa wpływa na to, że przedmiot jest sztywniejszy w porównaniu z łańcuchami drabinkowymi czy pierścieniowymi. Ten rodzaj łańcuchów zastosowanie znajduje w przemyśle ciężkim i stoczniowym. Najczęściej używane są w wózkach widłowych, przeznaczonych do podnoszenia ciężarów.

Wracając do typów łańcuchów płytkowych, jak już zostało wspomniane wyróżniamy trzy rodzaje – AL, LL i LH. W zależności od konkretnego zastosowania uwzględniają one różne obciążenia. Specyfikacje produktów można sprawdzić na stronach producentów oferujących taki sprzęt (więcej o specyfikacji).

Łańcuchy płytkowe, o odpowiednich parametrach technicznych, charakteryzuje przede wszystkim wytrzymałość. Wysoka trwałość wpływa na dłuższy okres użytkowania takiego łańcucha. To właśnie dlatego do ich produkcji używa się najczęściej wysokiej jakości stali nierdzewnych, poddawanych obróbce cieplnej. Zapewnia ona ochronę przed wpływem różnego rodzaju czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie słoneczne, pyłki, wilgoć, kwasy i oleje. Dzięki temu można korzystać z łańcuchów płytkowych w pracy uwzględniającej trudne warunki, także atmosferyczne. 

Jak wykorzystać łańcuchy płytkowe w przemyśle?

Łańcuchy płytkowe mają szerokie zastosowanie w przemyśle. Najczęściej wykorzystywane są w wózkach widłowych, przystosowanych do podnoszenia dużych ciężarów. Co więcej dzięki ich wytrzymałości, używane są w przemyśle stoczniowym, który jest wymagający pod względem wytrzymałości sprzętu, z racji wykorzystywania ogromnych i ciężkich elementów. 

Taki rodzaj łańcuchów stosuje się również w transporcie produktów. Najczęściej takich, których opakowania są wymagające pod względem delikatności i precyzji. Chodzi tutaj o opakowania szklane, metalowe, rzadziej kartonowe lub z innych tworzyw sztucznych. Dlatego świetnie sprawdzają się przy transporcie butelek, słoików czy puszek. Często stosowane w przemyśle spożywczym, chemicznym i farmaceutycznym. W różnego typu rozlewniach wód i napojów. Wszędzie tam, gdzie wymagane jest utrzymanie wysokiej jakości higieny. Ze względu na wytrzymałość łańcuchów można je stosować zarówno w pojedynczych transporterach, jak i  w zaawansowanych i zautomatyzowanych systemach transportowych. Wpływa to na efektywność pracy, przy możliwości przetransportowania wielu produktów na raz.

Oprócz przemysłu ciężkiego, łańcuchy płytkowe wykorzystywane są w przemyśle jubilerskim. Spotyka się je w różnego rodzaju biżuterii, na przykład w bransoletach, zegarkach czy wisiorkach. Za pomocą połączenia małych płytek cennych metali, można otrzymać ciekawy wygląd akcesoriów.

Konstrukcja łańcuchów płytkowych, pozwala na szerokie zastosowanie w przemyśle ciężkim i jubilerskim. Odporność na obciążenia i czynniki zewnętrzne zapewnia dłutowatość. Dzięki temu użycie tego typu łańcuchów jest bardzo ekonomiczne. Ze względu na swoje właściwości, są świetnym rozwiązaniem dla przemysłu wymagającego zachowanie norm higieny, co jest dużą zaletą, a czego nie gwarantują nam łańcuchy drabinkowe lub pierścieniowe. Sprawdź ofertę łańcuchów płytkowych na https://www.janus.com.pl/produkty/lancuchy/plytkowe/