Ponieważ mechanizacja stanowi 25 procent kosztów operacyjnych w gospodarstwie, wybór odpowiedniego sprzętu rolniczego jest kluczowym czynnikiem sukcesu w rolnictwie. Zyskowny biznes nie może po prostu funkcjonować bez maszyn!

Tysiące różnych maszyn i marek jest obecnie dostępnych do wyboru i wszystkie one różnią się od siebie jakością, funkcjonalnością i ceną. W obliczu tak dużej różnorodności opcji, czasami może być trudno zdecydować, które produkty są najlepiej dostosowane do małego gospodarstwa. Zbyt często rolnicy dają się ponieść i kupują znacznie więcej sprzętu, niż początkowo potrzebują. Innym częstym błędem jest nabywanie maszyn, które są albo zbyt duże, albo zbyt małe, aby mogły być wykorzystane do realizacji danych zadań.

Dobrą wiadomością jest to, że rynek sprzętu rolniczego jest bardzo konkurencyjny i można łatwo znaleźć wszystkie informacje potrzebne do wyboru odpowiednich maszyn dla swojej nieruchomości. Wystarczy tylko przygotować się: zrozumieć i ocenić wymagania Twojej działalności rolniczej, dowiedzieć się jak najwięcej o dostępnych maszynach i porównać opcje.

Zidentyfikuj swoje potrzeby

Z wielu powodów materiał, który pasuje do jednego rolnika, niekoniecznie pasuje do drugiego. Ograniczają go względy praktyczne, takie jak szczególna konfiguracja budynków gospodarskich, oraz względy ekonomiczne, związane z ceną zakupu i kosztami eksploatacji maszyny. Wybór sprzętu rolniczego sprowadza się również do osobistych preferencji i przekonań. Jest to jeden z powodów, dla których na rynku dostępna jest tak szeroka gama maszyn.

Przy zakupie maszyn rolniczych dobrym punktem wyjścia jest jasne określenie, jakie zadania należy wykonać w gospodarstwie i jakie narzędzia są potrzebne do ich wykonania.

Zadaj sobie właściwe pytania. Na przykład:

  • Będziesz pracował na roli, czy zajmował się hodowlą zwierząt?
  • Z jakimi zwierzętami będziecie pracować?
  • Czy będziecie po prostu kosić akr lub dwa, czy będziecie uprawiać ziemię i rozsiewać nawóz?

Kiedy już zdecydujesz, czego naprawdę potrzebujesz, możesz zacząć szukać sprzętu, który będzie najlepiej odpowiadał twoim specyficznym wymaganiom.

Zdefiniuj swój wybór sprzętu rolniczego

Poniższa lista podstawowych artykułów rolniczych pomoże Ci w rozpoczęciu małej działalności rolniczej.

Ciągnik kompaktowy

Używany do pchania lub ciągnięcia narzędzi rolniczych, ciągnik jest bez wątpienia najbardziej kultowym elementem wyposażenia gospodarstwa. Jest to zdecydowane narzędzie dla każdego rolnika, niezależnie od tego, czy zamierza uprawiać rośliny uprawne, czy prowadzić hodowlę zwierząt. Od lat dziewięćdziesiątych, ciągniki skorzystały z ważnych przełomów technologicznych, a niektóre maszyny są wyposażone w konsole sterujące, które wyglądają bardziej jak kokpity samolotów. Aby prowadzić małe gospodarstwo rolne, wszystkie Twoje wymagania powinny znaleźć się w ofercie kompaktowych ciągników, które prezentują uniwersalne maszyny o mocy od 15 kW do 50 kW. Posiadają one wiele cech, które można znaleźć w większych, droższych ciągnikach i powinny umożliwiać zrobienie niemal wszystkiego wokół gospodarstwa. Więcej o tym, jak wybrać kompaktowy ciągnik, można przeczytać w wiadomościach Mother Earth News.

Narzędzia ciągnikowe

Ciągniki kompaktowe same w sobie są dość bezużyteczne, ale jeśli są wyposażone w odpowiedni osprzęt, mogą wykonywać nieskończoną ilość zadań. Do popularnych narzędzi montowanych z tyłu lub z przodu ciągnika należą kosiarki, ładowarki, rumple, siewniki, opryskiwacze, prasy do belowania siana, rozrzutniki obornika i wiele innych.

Wybierz narzędzia, które zwiększą elastyczność i wszechstronność Twojego ciągnika. Unikaj zakupu ponadgabarytowych maszyn w nadziei, że szybciej wykonają one swoją pracę. Wręcz przeciwnie, może to spowodować pracę silnika i zmusić Cię do pracy w niskim zakresie. Ciągnik i narzędzie powinny pasować do siebie pod względem wielkości, aby móc pracować z optymalną prędkością.

Sprzęt do zbioru plonów

Nowoczesny sprzęt żniwny pozwala rolnikom zaoszczędzić cenny czas i koszty pracy w czasie zbiorów. Bez tych maszyn, które zajmują średnio 150 akrów dziennie, nie ma możliwości zbierania zbóż, ziemniaków czy buraków. Ważne jest, aby być wyposażonym w wysokiej jakości maszyny, które spełniają specyficzne potrzeby każdego indywidualnego rolnika. Urządzenia do zbioru obejmują kombajny zbożowe, paszowe, ziemniaczane, buraczane i lniane.

Ponieważ w ciągu ostatnich kilku lat maszyny te zwiększyły swoje rozmiary i moc, ceny również wzrosły i z łatwością mogą osiągnąć pół miliona dolarów. Aby uzasadnić ten zakup, rolnik musi używać swojego kombajnu przez ponad 300 godzin w roku. Jeśli tak nie jest, bardziej opłacalne opcje obejmują wynajem lub zakup używanego kombajnu.

Ciężarówka pick-up

Oczywiście pickup nigdy nie zastąpi ciągnika, ale może stanowić interesującą alternatywę transportową dla rolników. Dzięki temu, że jest szybki i mocny, pojazdy robocze najnowszej generacji mogą być używane do wielu różnych zadań lekkich, średnich i ciężkich. Mogą być one nie tylko stosowane do różnych zadań w gospodarstwie, ale także mają możliwość wysiadania z gospodarstwa i wyjazdu do lasu. Zasadniczo stanowią one atrakcyjny wybór, pozwalający na szybkie wykonanie zadania.

Skoncentruj się na swoich prawdziwych potrzebach i realistycznie przyjrzyj się swojej sytuacji. Do jakich prac najczęściej potrzebujesz ciężarówki? Jeśli planujesz ciągnąć przyczepę, jaka będzie jej maksymalna waga? Czy twoja ciężarówka będzie ściśle roboczym pojazdem? A może planujesz używać go również do codziennego transportu rodzinnego? Ile osób będzie regularnie jeździć twoim samochodem ciężarowym?

Sprzęt dla zwierząt gospodarskich

Sprzęt rolniczy specyficzny dla hodowli zwierząt obejmuje wszystko, od żywności po zaopatrzenie w wodę, schronienie i opcje transportowe. Wyposażenie do karmienia zwierząt obejmuje karmniki, platformy do karmienia, stojaki na siano i wiadra na paszę. Systemy pojenia, sutki i miski na wodę są równie niezbędne do zapewnienia czystej wody dla stad, stad i czerwiu.

Przyczepy dla zwierząt gospodarskich to także niezbędny element wyposażenia, który pozwoli Ci na łatwe przemieszczanie zwierząt z jednego miejsca do drugiego. Na Twój wybór powinny mieć wpływ zwierzęta i liczba przewożonych zwierząt. Ważnymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie przyczepy dla zwierząt gospodarskich są bezpieczeństwo i komfort zwierząt, a także nośność i trwałość urządzenia.

Jeśli chodzi o zwierzęta gospodarskie, ogrodzenia zawsze będą na szczycie Twojej listy wyposażenia. Aby zapewnić bezpieczeństwo zwierzętom gospodarskim, zawsze używaj odpowiedniego typu ogrodzeń, które będą zawierały konkretne zwierzę, które hodujesz. Na przykład, aby prawidłowo zatrzymać bydło, ogrodzenie musi mieć co najmniej 54 cale wysokości. Jeśli planujesz przemieszczać swoje zwierzęta, możesz zdecydować się na ogrodzenia przenośne. Opcjonalnie dostępne są również ogrodzenia elektryczne. W takich przypadkach upewnij się, że ładowarka jest wystarczająco mocna, aby zasilać prądem całą długość używanego przewodu. Będziesz musiał również umieścić znaki informujące osoby zbliżające się do ogrodzenia, że jest ono zelektryfikowane.

Narzędzia

Istnieją podstawowe narzędzia, bez których żaden rolnik nie może się obejść. Do najważniejszych narzędzi ogrodniczych należą: łopata, widły do kopania, motyka, grabie i taczka, których można używać prawie do wszystkiego wokół gospodarstwa. Poszukuj marek, które oferują dożywotnią gwarancję na narzędzia najwyższej jakości i zadbaj o nie. Pozostawione na zewnątrz na całe tygodnie, mogą znacznie skrócić czas ich pracy.

Wreszcie, każde urządzenie, które znajdziesz w tradycyjnej skrzynce z narzędziami, na pewno nie pozostanie nieużywane w gospodarstwie rolnym. Narzędzia ręczne, takie jak śrubokręty, młotki, klucze, taśmy miernicze i narzędzia elektryczne, takie jak piła tarczowa i wiertarka elektryczna, znajdują się na szczycie listy.