Montażownica do opon to specjalistyczny sprzęt, za pomocą którego zakładane / zdejmowane są opony kół. Znajduje szerokie zastosowanie w stacjach obsługi i warsztatach samochodowych. W działaniu wyróżnia się prostotą, niezawodnością, bezpieczeństwem. Sprzęt nie uszkadza felg nawet podczas demontażu problematycznych opon. Kluczowy jest wybór odpowiedniego urządzenia. Dlatego warto znaleźć renomowany sklep internetowy gdzie znajdziemy montażownice do opon.

Montażownica do opon: jak to działa?

Kluczowym elementem jest stół obrotowy. Obraca się w poziomie dzięki napędowi elektrycznemu. Koło jest na nim umieszczane i mocowane za pomocą krzywek zaciskowych. Stół może obracać się w obu kierunkach. W przypadku dużych kół nie używa się stołu, ale specjalnego uchwytu. Głowica montażowa to specjalna stopka do przemieszczania na słupku montażowym. Jest mocowana w płaszczyźnie poziomej i pionowej. W modelach zautomatyzowanych podstawka jest wsuwana przez naciśnięcie pedału lub przycisku. Zasada działania polega na zamocowaniu tarczy i usunięciu stopki opony powyżej krawędzi tarczy, gdy stół się obraca. Koło umieszczone jest na powierzchni roboczej stołu i mocowane za pomocą specjalnych krzywek. Głowicę montażową umieszcza się pomiędzy tarczą a gumą. Za pomocą mechanizmu dźwigniowego dociskana krawędź gumy jest dociskana do głowicy montażowej. Sterowanie odbywa się za pomocą pedałów. W przypadku modeli półautomatycznych są to pedały:

  • do wyciskania gumy;
  • do sterowania mechanizmem krzywkowym blokującym;
  • do sterowania gramofonem.

W modelach automatycznych pierwsze trzy pedały są podobne do wersji półautomatycznej. Dodano kolejny pedał, który odpowiada za sterowanie zębatką. Różnica między podstawą półautomatyczną a automatyczną polega na rodzaju sterowania regałem. W stojaku automatycznym jego demontaż odbywa się za pomocą pneumatyki, a w stojaku półautomatycznym - w trybie ręcznym. Montażownica do opon może obsługiwać samochody osobowe i ciężarowe. Nie ma znaczącej różnicy w działaniu montażownicy do samochodów osobowych i ciężarowych. Polega tylko na cechach konstrukcyjnych sprzętu. Stojaki ciężarówek nie są wyposażone w stół montażowy. Wyposażone są w specjalny uchwyt umożliwiający zamocowanie koła w pozycji pionowej, a krążek ściskający podawany jest poziomo. Niektóre stojaki są wyposażone w mechanizm podnoszący. Ułatwia podnoszenie i mocowanie opon na nośniku.

wymiana koła w samochodzie, samochód na podnośniku

Ile czasu zajmuje wymiana opon w warsztacie samochodowym?

Wielu kierowców odkłada sezonową zmianę opon na ostatnią chwilę ze względu na brak czasu. Jednocześnie zmiana opon zajmuje pewien czas, a szybkość takich usług w dużej mierze zależy od doświadczenia i profesjonalizmu mechaników. Standardowo procedura demontażu koła i wymiany opon zajmuje od doświadczonego mechanika minimum 15-20 minut. Czas trwania może być dłuższy w przypadku złożonych operacji lub innych czynników. Również procedura wymiany opon zależy od rodzaju kół. Mechanik będzie potrzebował więcej czasu na demontaż i montaż gumy w SUV-ach. Czasami procedura wymiany może zająć więcej niż godzinę. Dokładny czas zależy od kilku czynników:

  • Poziom złożoności pracy.
  • Dostępność usług dodatkowych (pompowanie, równoważenie itp.).

Tym samym kierowca musi przeznaczyć średnio 1 godzinę na usługę + czas dojazdu i ewentualne czekanie w kolejce. Cena usługi uzależniona od rodzaju i średnicy koła. Po każdej wymianie kół konieczne jest ich wyważenie.

Jest to proces prawidłowego rozłożenia ciężaru wokół obręczy koła w celu wyśrodkowania. Ignorowanie tego etapu może prowadzić do negatywnych konsekwencji:

  • utrata manewrowości;
  • obniżony komfort jazdy;
  • zmniejszona przyczepność;
  • pojawienie się hałasu w kabinie;
  • nierówne zużycie gumy;
  • zwiększone zużycie paliwa.

Dzwoniąc do serwisu montażu opon, kierowca oprócz wymiany opon może od razu zamówić usługę wyważenia kół. Koszt usługi czasami obejmuje również próbę ciśnieniową oraz w razie potrzeby pompowanie kół.

Kierowcy często nie doceniają znaczenia prawidłowego ciśnienia w oponach. Jednocześnie odchylenie od normy w dowolnym kierunku prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji. Nierównomierne zużycie, przyczepność auta z jednej strony - wszystko to może wynikać z jazdy na źle napompowanych kołach. Doświadczeni mechanicy stacjonarnego lub mobilnego montażu opon zawsze podpowiedzą, na jakim poziomie należy napompować oponę, a także sprawdzą jej aktualny stan. Terminowa wymiana opon i ciągłe monitorowanie stanu, ciśnienia - to gwarancja komfortowej i bezpiecznej jazdy. Należy zawsze pamiętać, że opony są jedynym kontaktem samochodu z drogą, dlatego bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów jako całości zależy od jakości gumy.