Intensywne rolnictwo stało się hasłem przewodnim w społeczności zajmującej się rolnictwem precyzyjnym, podzieliło również opinie, czy jest ono korzystne, czy też nie. Przyglądamy się zaletom i wadom metody intensywnego rolnictwa i mamy nadzieję, że pomożemy Ci ocenić, czy jest to właściwa metoda do zastosowania w Twoim gospodarstwie precyzyjnym.
Intensywne rolnictwo na poziomie podstawowym oznacza wykorzystanie wszystkiego, co jest dostępne dla rolnika precyzyjnego, aby zmaksymalizować wydajność jego gospodarstwa. Może się to odbywać poprzez nawożenie pól do czasami ekstremalnych poziomów, trzymanie zwierząt wewnątrz na mniejszych przestrzeniach lub stosowanie wysokich poziomów pestycydów w celu utrzymania gleby na optymalnym poziomie. Prawdopodobnie tylko z tego podsumowania można wywnioskować, że pojawi się wiele reakcji zwrotnych ze strony grup społecznych i społeczności zielonych rolników.
Jakie są więc tego zalety?
Główną zaletą intensywnego rolnictwa są ekstremalne plony i wysoka wydajność.
Główna atrakcja rolnictwa intensywnego dla rolników precyzyjnych jest podwójna. Początkowo opiera się ona na wyższych marżach zysku, ale za tymi zwiększonymi zyskami stoi aspekt podaży i popytu, w którym podaż równa się obecnie popytowi na produkty.
Istnieją poważne krytyczne uwagi kierowane pod adresem rolników prowadzących intensywną działalność i niekiedy są one szkalowane, zwłaszcza przez grupy aktywistów i agencje ochrony środowiska, co może mieć bardzo szkodliwy wpływ, jeśli ludzie kojarzą Twoje gospodarstwo ze złymi praktykami rolniczymi i negatywnie wpływa na marże zysku.
Rolnictwo intensywne ma bardzo atrakcyjny aspekt finansowy, ale przeciwstawia się temu istotny argument etyczny, który jest mu przeciwny. Ostatecznie wszystko sprowadza się do tego, jak ważny jest zysk nad reputacją i to powinno być głównym czynnikiem decydującym o tym, czy przyjąć metody intensywnego rolnictwa.