Uprawy osłonowe mogą sprawiać wrażenie dodatkowej, niepotrzebnej pracy w gospodarstwie, która sprawi, że pola będą wyglądały na zielone i zajęte, ale jest więcej korzyści z uprawy osłonowej niż myślisz...

Redukcja erozji

Gdy pola pozostają puste przez kilka miesięcy, ich wierzchnia warstwa zaczyna naturalnie erozować. Zależy to od klimatu i położenia geograficznego Twojego gospodarstwa. Możesz mieć wyciekające wiatry i ulewne deszcze, które wysysają życie z pól przez całe tygodnie lub susze, które wysysają życie z pól.

Niektóre rośliny okrywowe stanowią schronienie dla Twoich pól i chronią pożywną wierzchnią warstwę gleby, która jest potrzebna do uprawy tych pożądanych roślin pod koniec roku. Najlepszymi roślinami do tej pracy są te z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym, który utrzymuje tę cenną wierzchnią warstwę gleby.

Zastanów się:

Żyto. Idealna roślina okrywowa, odporna na zimowy klimat z silnymi korzeniami. Należy jednak zachować ostrożność, aby zebrać i usunąć całe żyto do wiosny, ponieważ może ono stać się trudne do opanowania i może stłumić nowo posadzone rośliny.

Pszenica. Jest to odporna na zimę roślina, która jest dostępna w kilku wariantach, które można wykorzystać do pokrycia pól. Są one wystarczająco gęste, aby pokryć i chronić pola, a jednocześnie łatwiejsze do usunięcia niż żyto.

Tłumienie chwastów

Możecie zauważyć, że z czasem chwasty wyskakują na wasze puste pola - choć z technicznego punktu widzenia mogą pomagać w ograniczaniu erozji, to przynoszą one również szereg innych problemów. Przede wszystkim, mogą one zabierać wszystkie specyficzne składniki odżywcze potrzebne do uprawy w następnym sezonie. Mogą to być nawet toksyczne chwasty lub szkodliwe szkodniki, które mogą się utrzymywać i niszczyć uprawy pod koniec roku.

Najlepszym, naturalnym sposobem tłumienia chwastów bez użycia szkodliwych środków chemicznych jest okrycie roślin roślin. Najlepsze rośliny do zwalczania chwastów to takie, które mogą pokryć dużą powierzchnię i szybko wyrosną z chwastów. W obezwładniających chwastach korzystne mogą być szerokie liście o dużej powierzchni i większej sieci korzeni.

Zastanów się:

Rukola. Rukola może być wysiewana jesienią i pokryje Twoje pola przez zimę (choć uśpiona przez kilka najzimniejszych miesięcy przed wiosną).

Gryka zwyczajna. Ta roślina okrywowa szybko rośnie i może szybko usuwać wszelkie chwasty, jednocześnie poprawiając właściwości odżywcze gleby.

Równoważenie odżywiania

Nawożenie gleby zabiera cenny czas podczas wysiewu najlepszych plonów - ale jest tego warte, zwłaszcza gdy oznacza to, że plony będą lepsze niż kiedykolwiek i przyniosą duże zyski. Co by było, gdyby istniał bardziej efektywny, przyjazny dla środowiska sposób na poprawę równowagi odżywiania się w Twojej glebie?

Ostrożnie wybierając odpowiednie rośliny okrywowe, możesz zarządzać poziomem odżywczym swoich pól, tak aby były one idealne dla Twoich upraw w późniejszym okresie roku. To naprawdę zależy od tego, jakich składników odżywczych potrzebujesz w glebie, ale te rośliny są zazwyczaj dobrymi ogólnymi roślinami okrywowymi dla zdrowego zarządzania glebą.

Zastanów się:

Koniczyna biała. Koniczyna biała jest rośliną okrywową, która wiąże azot i przyczynia się do poprawy ogólnego stanu gleby. Koniczyna ta dobrze sprawdza się także w miejscach zacienionych i mokrych, dlatego powinna wytrzymać trudniejsze, mokre warunki pogodowe.

Groch polny. Może nie być dobry na zimę, ale w miesiącach wiosennych i wczesnych letnich, ale groch polny jest w tym momencie najlepszym zbożem do wiązania azotu w glebie, gotowym do późniejszej uprawy.

Zarabianie pieniędzy

Kiedy pola są nieużywane, nie zarabia się na nich pieniędzy. Co gorsza, jeśli musisz wydawać pieniądze na utrzymanie swoich pól, gdy nie ma na nich żadnych upraw. Zawsze mądrze jest trzymać pulę oszczędności przez te puste miesiące, ale czy nie wolałbyś zarabiać pieniędzy także w tym czasie?

Niektóre rośliny okrywowe mogą być dość cenne i choć nie będą warte tyle, ile pożądane uprawy w ciągu roku, to jednak mogą przynieść niewielki zysk, który pomoże utrzymać się na rynku. Najcenniejszymi roślinami okrywowymi są te, które mogą być sprzedawane z zyskiem teraz lub zasilać wasze produkty w późniejszym okresie roku.

Rozważmy to:

Żyto. Ta roślina okrywowa jest nie tylko dobra w ograniczaniu erozji, ale może także karmić wypasany inwentarz żywy i bydło, oszczędzając jeszcze więcej pieniędzy w Twoim gospodarstwie. Całkowite usunięcie roślin zajmie więcej czasu i pieniędzy niż wypasanie zwierząt na polach.

Inne popularne produkty. Weź pod uwagę kwiaty, nasiona lub inne produkty, które są popularne w czasie, gdy potrzebujesz uprawiać rośliny okrywowe. Znalezienie niszy i sprzedanie w niej swoich roślin okrywających może być bardzo dochodowe.

Przy ustalaniu, ile roślin okrywowych możesz uzyskać, warto usiąść i obliczyć długofalowe korzyści. Po zainwestowaniu w rośliny okrywające należy rozważyć poprawę plonów w późniejszym okresie roku. Dostępne są nawet dane z poprzednich lat, na podstawie których można obliczyć, ile więcej pieniędzy można zarobić, gdy gleba na polu osiągnie optymalny poziom odżywienia. Jeśli nie, możesz wykorzystać dane o składnikach odżywczych gleby do obliczenia potencjału wzrostu roślin przed i po zasadzeniu roślin okrywowych. Dlaczego nie spróbować po żniwach i przekonać się o ogromnych korzyściach?