Jeśli w ciągu ostatnich kilku lat nie żyłeś pod skałą, bez wątpienia słyszałeś już o uprawach okrywowych i różnorodnych korzyściach, jakie mogą one przynieść twojemu gospodarstwu. Od zmniejszenia erozji gleby do poprawy poziomu składników odżywczych w glebie, mogą one z roku na rok czynić cuda dla Twoich upraw i jakości gleby. Jednak ich wdrożenie nie zawsze jest tak proste, jak zapoznanie się z nimi. Postępuj zgodnie z poniższymi 6 prostymi wskazówkami, aby zrobić pierwszy krok na drodze do wykorzystania roślin okrywowych na twoim gospodarstwie.

Wskazówka 1 - Start Mały

Rozpoczęcie przedsięwzięć związanych z uprawą roślin pod osłonami poprzez pokrycie nimi całego gospodarstwa to zły sposób na rozpoczęcie uprawy. Powoli i stabilnie wygrywa ten wyścig. Wybierz mały obszar, który wymaga ulepszenia i skup się na nim. Dowiesz się wiele o tym, jakie uprawy pracują dla Ciebie, a jakie nie, a ponadto będziesz miał okazję wykorzystać wszystkie inne nasze wskazówki.

Jeśli pod koniec sezonu zdecydujesz, że uprawa roślin okrywających nie jest zrównoważona lub opłacalna dla twojego gospodarstwa, nie zaszkodzi Ci to! Kontynuuj hodowlę z resztą swojej ziemi, jak zwykle.

Wskazówka 2 - Podejmowanie świadomych decyzji

Nigdy się do niczego nie spieszcie. Aby wprowadzić uprawy roślin okrywowych na swoją farmę, musisz podzielić ją na możliwe do wykonania kroki i decyzje, które należy podjąć. Dla każdego działania lub decyzji, zrób swoje badania i uzyskaj poradę. Jeśli po prostu zgadniesz (nawet wykształcony), wszystko może pójść źle. Jeśli nie pójdą źle, nadal możesz przegapić sztuczkę, która mogłaby zaoszczędzić czas lub pieniądze, gdybyś tylko najpierw przeprowadził badania!

Wspaniałe zasoby badawcze obejmują: kolegów rolników, lokalne szkoły wyższe i uniwersytety, fora internetowe i blogi, takie jak nasz.

Wskazówka 3 - Czas sadzenia, uprawy, opryskiwania i zbioru z precyzją

Dodawanie roślin okrywowych nie oznacza zastępowania zwykłego planu, lecz po prostu dodawanie ich do planu. Tak więc, musisz być bardzo dobry w swoich planach czasowych! Sadzenie roślin okrywających musi być szybkie, podobnie jak ich monitorowanie - jeśli mają być wysiane wcześniej niż się spodziewasz, będziesz musiał zebrać plony lub zakończyć je znacznie szybciej niż się spodziewałeś. Może się również okazać, że rośliny okrywowe mają wpływ na czas wzrostu Twoich normalnych upraw; mogą rosnąć szybciej, wolniej, mocniej itd. Dlatego uważajcie na to, jak wasze pola rosną i starajcie się być jak najbardziej precyzyjni podczas planowania harmonogramu.

Wskazówka 4 - Wybieranie materiału siewnego alternatywnego

Może się zdarzyć, że coś pójdzie nie tak, a zmiany w ostatniej chwili mogą spowodować zamieszanie na twojej farmie. Jednym z głównych problemów, z którymi mieliśmy do czynienia wcześniej, jest to, że rolnicy nie mają planu awaryjnego, więc ich pola są po prostu puste - to koszmar z powodu erozji gleby!

Wszystko co musisz zrobić, to stworzyć "plan b" dla każdej uprawy, którą masz w swoim płodozmianie. Szukaj różnych odmian tej samej uprawy, roślin okrywających, które dobrze ze sobą współgrają w przypadku ograniczonych zasobów, różnych upraw gotówkowych, które będą lepiej współgrać z posiadanymi roślinami okrywającymi itp.

Dostawcy nasion mogą się wyprzedać, magazynowanie nasion może być zanieczyszczone lub może to właśnie pogoda zmienia długość pór roku w tym roku - bądźcie przygotowani na każdą ewentualność.

Wskazówka 5 - Czynnik wpływający na czas zakończenia uprawy

Zakończenie uprawy roślin okrywowych przy użyciu herbicydów jest często konieczne w przypadku roślin zimowych, które są przeznaczone do walki z ciężkimi warunkami. Nie odejdą one tak po prostu, jeśli je zetniesz!

Problem ze stosowaniem herbicydów polega na tym, że chociaż są one skuteczne, często wymagają okresu oczekiwania po oprysku. Jeśli zignorujesz ten okres oczekiwania i przystąpisz do sadzenia większej ilości plonów, będzie to miało katastrofalne skutki - od słabych plonów do braku plonów w ogóle!

Ostrożnie zliczaj czas oczekiwania, aby po jego zakończeniu posadzić kolejne uprawy w odpowiednim momencie roku.

Wskazówka 6 - Nie oczekuj natychmiastowych rezultatów

Na koniec, pamiętaj, że rośliny okrywające nie sprawdzają się w każdym gospodarstwie i na pewno nie zobaczysz natychmiastowych rezultatów. Zmiana jakości gleby wymaga czasu, nie nastąpi to po jednym sezonie. Możesz więc nie zauważyć wzrostu zysków w tym roku, ale przy odrobinie cierpliwości zobaczysz zauważalną zmianę w stanie upraw kilka lat później.

To naprawdę wszystko, co jest do tego potrzebne. Będziecie popełniać błędy, nie ma co do tego wątpliwości, ale kto nie? Zacznijcie na małą skalę i postępujcie zgodnie z naszymi wskazówkami, aby zmoczyć stopy uprawami roślin okrywowych, a następnie zanurzcie się na pełnym gazie. Daj nam znać, jak sobie radzisz w poniższych komentarzach i zapoznaj się z naszymi poradami dotyczącymi uprawy roślin okrywowych.

Zobacz także jak zrobić izolację pod taras drewniany. Więcej na ladnydom.pl >>