Niezależnie od tego, czy dopiero co usłyszałeś o roślinach okrywowych, czy też rozważasz je poważnie dla swojego gospodarstwa, to jest to artykuł, który musisz przeczytać! Poniżej znajdziesz informacje na temat historii upraw roślin okrywających, w tym przełomowych badań i ugruntowanych korzyści z posiadania roślin okrywających na swoim gospodarstwie.

Początki

Pierwsi rolnicy uprawiali uprawy do jedzenia, proste i proste, ale byli również świadomi, że jeśli uda im się w jakiś sposób poprawić ziemię, mogą poprawić swoje zbiory. Wystarczy spojrzeć na pola tarasowe w niektórych częściach Azji i na całym świecie, pokazując, że nasi przodkowie rozumieli wpływ wody i powierzchni gleby. Używanie określonych upraw do określonych celów nie jest nowym zjawiskiem. Jednak wykorzystanie konkretnych upraw do uprawy obok innych upraw jest o wiele bardziej precyzyjną i użyteczną metodą gospodarowania, o której dopiero się dowiadujemy.

Badania upraw osłonowych

Uprawy okrywowe były nazywane jako takie dopiero w ciągu ostatnich 50 lat. Dopiero w latach 90-tych ubiegłego wieku zaczęły się badania, które pozwoliły określić, czym są rośliny okrywowe i co mogą zrobić dla Twojej formy.

Jedno z wyróżniających się badań było z Romkens et al w 1990 roku. Odkryli oni, że rośliny okrywające uprawy o gęstych liściach (np. koniczyna czerwona i rzepa pastewna) zapobiegają spływaniu wody na polach. Deszcz wpada w liście i spływa wolniej, łagodniej na ziemię. Oznacza to, że woda odpływa równomiernie, a nie fala pływowa na raz, która zmyje wierzchnią warstwę gleby i składniki odżywcze. Sadzenie tych roślin okrywowych wśród kiełkujących nasion może zapobiec ich wymywaniu zanim jeszcze wyrosną.

Jednym z czołowych badaczy, którzy przez lata zgromadzili ogromną ilość danych dotyczących upraw roślin okrywających, jest Cornell University. Wiele danych na temat upraw roślin okrywających można znaleźć tutaj, na ich stronie internetowej. Znajdują się tam pomocne wskazówki, jak sadzić i dbać o rośliny okrywające, a także informacje o tym, co każda roślina okrywająca robi najlepiej dla Twojego gospodarstwa i o jakiej porze roku będzie rosła.

Przyszłość upraw osłonowych

Coraz więcej rolników zdaje sobie sprawę, że uprawa roślin okrywających jest doskonałym sposobem na ulepszenie ich gospodarstw. Oto tylko niektóre z korzyści, których doświadczamy:

  • Zapobieganie erozji gleby! Kluczem do tego jest wybór roślin okrywowych z silnymi korzeniami, które utrzymają górną warstwę gleby na miejscu.
  • Budowanie składników odżywczych w glebie! Niektóre uprawy, w tym groch, będą wiązały azot w glebie w miarę wzrostu. Większość roślin okrywowych również zapewnia dobrą warstwę składników odżywczych, jeśli pozwala się na ich ściółkowanie.
  • Zwalczaj i ograniczaj chwasty! Dzięki usunięciu luk pomiędzy uprawami (lub całkowitemu pokryciu pól, gdy w przeciwnym razie byłyby one puste), uprawy pod osłonami konkurują z chwastami o przestrzeń. Dobrze zebrana roślina okrywowa może powstrzymać wzrost chwastów tak samo skutecznie jak herbicyd.
  • Zapobiegnij spływaniu wody i zalewaniu! Uprawy pod osłonami mogą pochłaniać nadmiar wody, co jest szczególnie ważne, jeśli uprawiasz na terenach zagrożonych powodzią lub nadmiernym deszczem. Uprawy pod osłonami wśród normalnych upraw, które nie wymagają dużej ilości wody, mogą zapobiec wylewaniu się wody, podczas gdy uprawy pod osłonami na już podmokłych terenach mogą wypić całą tę wodę i przygotować twoje pola do sezonu znacznie wcześniej niż inne tereny uprawne.
  • Na koniec, nie zapominajmy, że rośliny okrywające mogą również przynosić niewielkie zyski! Są one bardzo łatwe w uprawie przy niewielkich nakładach na konserwację i mogą zapewnić Ci zysk. Na przykład groch, rzodkiewka i siano mogą być sprzedawane z niewielkim zyskiem lub możesz uprawiać trawę, która zostanie zebrana w celu nakarmienia zwierząt, oszczędzając pieniądze.

Obecnie naukowcy poszukują różnych sposobów na to, aby uprawa roślin pod osłonami mogła ulepszyć Twoje gospodarstwo. Producenci również angażują się w ten proces poprzez dostarczanie nowych narzędzi, które są w stanie poradzić sobie z trudnymi, odpornymi na zimę roślinami okrywowymi, które do tej pory były trudne do usunięcia.

Pomimo tych wszystkich wspaniałych wiadomości, rośliny okrywające nie są jeszcze zjawiskiem ogólnoświatowym, więc nie przestawaj rozprzestrzeniać tych informacji! Daj nam znać w poniższych komentarzach, ilu rolników zajmuje się uprawą roślin okrywających w Twojej okolicy i co robisz, aby ulepszyć swoje gospodarstwo w 2018 roku.