Wstrzymaj się! Nie zamierzałeś zacząć sadzenia, prawda? Dobrze, że złapaliśmy cię w porę. Jeśli naprawdę chcesz czerpać korzyści ze swojego rolnictwa precyzyjnego i inteligentnych technik rolniczych, lepiej upewnij się, że sprzęt do sadzenia jest w najlepszym stanie.

Postępuj zgodnie z naszą prostą listą kontrolną, aby dowiedzieć się, czy jesteś gotowy do sezonu sadzenia.

1. Sprawdź, czy nie ma widocznego zużycia

Mogła ona być w szopie zimą lub została wynajęta przez innych rolników. Dajcie jej raz na jakiś czas spokój z widocznymi uszkodzeniami. Jeśli zauważysz ogromne obszary uszkodzeń, będziesz chciał natychmiast wymienić maszynę, więc nie trać czasu na kolejne kroki bez uprzedniego sprawdzenia, czy nie ma większych uszkodzeń.

Obejmuje ona zaglądanie pod, nad i wewnątrz kabiny, silnika i akcesoriów. Do porównania może być potrzebna mała latarka i instrukcja obsługi, jak ma wyglądać maszyna.

2. Dokładnie oczyścić

Najlepiej byłoby, gdyby sadzarka została dokładnie oczyszczona pod koniec ostatniego sezonu lub przy ostatnim użyciu. Pozostawienie brudu i nasion do wyschnięcia i pęknięcia na maszynie może ją uszkodzić, a także sprawić, że czyszczenie będzie o wiele trudniejsze niż to konieczne. Oczyścić wyraźnie zabrudzone miejsca, a także przepuścić ją przez maszynę środkiem czyszczącym, aby dotrzeć do wszystkich rur, przez które będą latać nasiona.

Wybierz środek czyszczący, który nie zostawi długotrwałych środków chemicznych, które zaszkodzą nasionom i zrujnują Twoje wysiłki związane z sadzeniem.

3. Sprawdź naprężenie

Uzyskanie odpowiedniego napięcia jest ważne. Po pierwsze, upewnij się, że wszystkie śruby i elementy mocujące są mocno dokręcone - jeśli są luźno dokręcone, sprawdź, co powoduje ich odwijanie się. Jeśli chodzi o sprężyny i koła, ustaw je na naprężenie zalecane w prowadnicy. Będzie to zależało od rodzaju gleby, nasion i pogody, więc przygotuj się na powrót i dostosowanie napięcia w późniejszym terminie, zanim wyjdziesz na siew.

Zapisz, jakich ustawień napięcia używasz - będzie to nieoceniona informacja, jeśli chodzi o znalezienie optymalnego napięcia w następnym sezonie.

4. Sprawdzić koło manometryczne

Jeśli koła pomiarowe nie są prawidłowo dokręcone, wkrótce dojdzie do tego, że do maszyny dostanie się luźna gleba i wszystko się zatka. Szukaj szczelin między kołem miarowym a otwieraczem talerzy. Luźna gleba nie tylko powoduje zakleszczenie się maszyny, lecz może także spowodować długotrwałe uszkodzenia, które wpłyną na równomierność rzędów nasion - co jest niezbędne w rolnictwie precyzyjnym!

5. Ustawienie dla nasion

Używasz tych samych nasion co w zeszłym roku? Przede wszystkim upewnij się, że nie są one nieaktualne. Nie tylko będą miały niższą zdolność kiełkowania, ale różne stany rozkładu nasion (lub kiełkujących nasion) będą zatykać maszynę i opadać nierównomiernie.

Jeśli używasz więcej/mniej nasion lub nasion o innym kształcie/wadze, będziesz musiał dokonać ponownej kalibracji. Brzmi to naturalnie, ale zdziwiłbyś się, jak wielu rolników zapomina o podstawowych zasadach, sprawdzając wszystkie części maszyny.

Przepuść przez maszynę określoną liczbę nasion - ta sama liczba powinna wypaść tak, jak weszła. Jeśli nie, zdejmij ją, aby znaleźć blokadę.

6. Idź na próbny przejazd

Skąd będziesz wiedział, czy regulacja maszyny zadziałała, jeśli nie weźmiesz jej na jazdę próbną? Ustaw część swojego pola na jazdę próbną. Kluczem jest wykorzystanie maszyny dokładnie w taki sposób, w jaki chcesz to zrobić naprawdę. Przejechać kilka metrów, zatrzymać się, sprawdzić rozdział nasion, wrócić i jechać trochę dalej. Po przejechaniu kilku rzędów i uzyskaniu odpowiedniej prędkości jazdy dla równomiernego rozdziału nasion, należy zanotować głębokość siewu, aby sprawdzić, czy napięcie jest prawidłowe.

7. Wybierz odpowiedni dzień

Zimna, mokra pogoda zmieni konsystencję gleby, co oznacza, że trzeba będzie ponownie dostosować napięcie sadzarki. Ale sucha, zakurzona gleba może również zmienić sposób kalibracji maszyny. Tak więc, być może masz tydzień przeznaczony na sadzenie, ale może lepiej będzie posadzić roślinę tydzień wcześniej lub później, w zależności od pogody!

Jeśli cokolwiek nie działa płynnie, nie krępuj się, że ekspert się temu przyjrzy! Dzięki niesamowitym zyskom z Twoich najlepszych zbiorów, poświęcenie czasu i pieniędzy na utrzymanie twojej sadzarki na pewno się zwróci.