Częstym problemem spotykanym w uprawie bezorkowej są resztki kukurydzy pozostałe po poprzednich zbiorach. Te resztki kukurydzy mogą powodować poważne problemy dla niedoświadczonych rolników, którzy próbują wdrożyć technikę uprawy bezorkowej.

Nasze 10 wskazówek da Ci kilka fantastycznych sposobów na walkę z tym powszechnym problemem i przygotowanie Twoich pól do następnego sezonu bez orki.

1. Prawidłowo łączyć zbiory

Ważne jest, aby zapewnić, że kombajn równomiernie rozprowadza resztki pożniwne. Można to zrobić utrzymując stałą prędkość na polach, pod warunkiem, że plon został prawidłowo obsadzony, a następnie po zbiorze powinno nastąpić dość równomierne rozprowadzenie resztek kukurydzy. Idealnie byłoby, gdybyś chciał skorzystać z sieczkarni do słomy.

2. Zachowaj jak najwięcej resztek pożniwnych

Zakotwiczenie pozostałości oznacza, że nie będziecie musieli martwić się o luźne pozostałości powodujące problemy. Gdy jest on zakotwiczony w podłożu, ponieważ to właśnie gleba utrzymuje go mocno na miejscu, podczas gdy wszelkie maszyny przechodzą nad nim. Dzięki temu resztki pożniwne nie będą się pogarszały wraz z maszynami rolniczymi.

3. Dodajcie wagę do jednostek rzędowych na waszych roślinach

Nowoczesne sadzarki nie mają żadnych problemów z sadzeniem w glebie z ciężkimi pozostałościami. Dodawanie ciężarów oznacza, że podczas sadzenia agregaty rzędowe nie omijają resztek roślinnych wzdłuż i wszerz. To proste rozwiązanie pozwoli Ci przetrwać sezon sadzenia, bez potrzeby korzystania z pozostałych wskazówek na liście, jeśli masz szczęście.

4. Użyj swojej sadzarki jako pługa

Prowadząc sadzarki 2 cale nad powierzchnią wypychają łodygi na bok, co oznacza, że od tego momentu trzeba się tylko martwić o łodygi bliżej podstawy.

5. Upewnij się, że sadzisz swój nowy plon wystarczająco głęboko

Ustawienie sadzarki na głębokość od 2,5 do 3 cali daje realistyczną głębokość sadzenia około 2 cali na glebie z resztkami pożniwnymi. Dlatego tak ważne jest dodanie dodatkowej masy do rzędów wysiewu, ponieważ konieczne jest utrzymanie stałego poziomu na całym polu. Upewnij się, że sadzisz powoli z prędkością około 5 milimetrów na godzinę, ponieważ dzięki temu pniaki nie wywołają efektu karuzeli, a rzędy roślin będą rosły i opadały. Powolne sadzenie daje bardziej płynny i spójny mechanizm sadzenia oraz zmniejsza margines błędu. Równomierne wysadzenie pola przyniesie pożądane rezultaty, jeśli chodzi o wydajność.

6. Będziesz potrzebował nawozu pop-up

Nawóz ten będzie musiał być dodany do bruzdy, nawet jeśli gleba ma dobry poziom fosforu. Jest to dylemat temperaturowy spowodowany znaczną ilością pozostałości, co oznacza, że gleba jest prawdopodobnie chłodniejsza niż zazwyczaj, gdyby była goła i wystawiona na działanie promieni słonecznych. Ten chłód i brak bezpośredniego światła słonecznego może prowadzić do niedoboru składników odżywczych w uprawianych roślinach, a nawozy typu pop-up aktywnie rozwiążą ten problem i zapewnią roślinom jak najlepszy start w cykl wzrostu.

7. Niektóre z nich używają dodatkowego sprzętu, aby uzyskać jak najlepsze wyniki od swoich plantatorów.

Niektórzy używają Keeton Seed Firmers, aby jak najbardziej upewnić się, że wszystkie nasiona znajdują się w dnie bruzdy. Jeśli nie posiadasz Keeton Seed Firmers, inną popularną alternatywą wśród rolników jest Schaffert Rebounder. Ponownie, mechanizm działania jest taki sam i jest przeznaczony do uzyskania większości, jeśli nie wszystkie nasiona do podstawy bruzdy. Dodatkowo, oba te elementy techniki mogą być użyte z nawozem wyskakującym w bruździe. Keeton ma tę zaletę, że może utrwalić (jak sugeruje jego nazwa) nasiona do sadzenia nasion-jajki. Z drugiej strony, Rebounder jest o wiele bardziej efektywny na wilgotnych glebach gliniastych, ponieważ nie jest tak podatny na zapychanie się podczas procesu sadzenia. Ostatnim punktem na tych dwóch kawałkach zestawu jest to, że w rzeczywistości zwracają się one bardzo szybko, to dlatego, że tworzą dużą jednolitość podczas sadzenia i w rezultacie znacznie zwiększają plon. W eksperymentach prowadzonych przez rolników w USA, którzy nie używali sprzętu do sadzenia, stwierdzono ostatecznie, że nieużywanie go jest szkodliwe dla plonów w porównaniu z rolnikami precyzyjnymi, którzy korzystali z tej technologii.

8. Bądź świadomy swojego poziomu wilgotności i miej efektywny drenaż.

Posiadanie łodyg w ziemi prawdopodobnie wysuszy glebę, ponieważ będą one stanowić schronienie dla wody. Może to być dobre i złe, ale ogólna zasada jest taka, że jeśli pole ma problemy z odwadnianiem, to łodygi łagodzą niektóre z tych problemów. Jeśli na twoich polach jest skuteczne odwadnianie, to może być odwrotnie, a łodygi powodują problem z zatrzymywaniem niezbędnej wody, którą nowe sadzonki będą musiały skutecznie zakorzenić. Posiadanie systemu nawadniania kroplowego lub ogólnego systemu nawadniania powinno sprawić, że sezon wegetacyjny będzie obfity. Kluczem jest to, że jako rolnik znasz swoją glebę i jej poziom wilgotności, zawsze utrzymując ją w stanie optymalnym do uprawy nawet z ciężkimi pozostałościami kukurydzy.

9. Uważaj na sezony wegetacyjne kukurydzy do kukurydzy

Niektórzy nie, dopóki rolnicy nie posadzą tego samego plonu rok po roku, bez żadnych lub żadnych problemów. Jednak zdecydowana większość z nich, dopóki rolnicy nie stwierdzą, że jest to bardzo szkodliwe dla ich pól i produkcji roślinnej. Płodozmian od dawna jest mistrzem w uprawie "no till" i należy starać się sadzić inne rośliny na każdy sezon. Pozwoli to na odzyskanie ziemi po dużych szkodach, jakie może wyrządzić uprawa kukurydzy i poprawi jej wydajność, gdy przyjdzie czas na następne zasadzenie.

10. Ostatnia, ale nie mniej ważna sprawa to cierpliwość

Nie, aż do momentu, gdy uprawa roli jest niemalże sztuką, z dużą ilością zabiegów pielęgnacyjnych w celu uniknięcia uprawy roli. Poziom wilgotności i składników odżywczych musi być dokładnie monitorowany i przy użyciu tej metody należy uzyskać rekordowe plony. Może to być żmudne i nie powinno się wkraczać do środowiska beztrosko lub z myślą o oszczędzaniu sobie pracy związanej z uprawą roli, w rzeczywistości tworzy się o wiele więcej pracy. Rezultaty tych działań się opłacają.

Nie, aż do momentu, gdy rolnictwo stanie się praktyką rolniczą, która jest łatwiejsza do wykorzystania, w USA firmy technologiczne rozpoznały to i zaczynają pracować nad technikami rolnymi, które mogą być wykorzystane do pomocy nie aż do rolników. Napisaliśmy wiele artykułów o uprawie roli i nie praktykach uprawy roli, więc upewnij się, że znajdziesz na blogu wiele więcej informacji na ten temat, w tym o korzyściach i wadach uprawy roli "no till farming". Jeśli jesteś rolnikiem uprawiającym ziemię na "no till" i zauważyłeś coś, czego nam brakowało, daj nam znać w poniższych komentarzach i pomóż swoim kolegom rolnikom precyzyjnym.