Oto największe mity dietetyczne. W tym poście obalimy mity dietetyczne, abyś nie dała się nabrać na popularne stereotypy dotyczące diet.

1. Mit - Ostatni posiłek o godzinie 18:00

Otyłość często wiąże się z jedzeniem po godzinie 18:00. Bardziej mylić się nie da. Wartość energetyczna tego samego posiłku o godzinie 17.00 i 20.00 będzie taka sama. Przyrost masy ciała nie jest zależny od tego, kiedy został spożyty posiłek. Aby nie kłaść się spać głodnym i aby trawienie nie zakłócało jakości snu, kolacja powinna być spożywana co najmniej dwie godziny przed snem. Pora spożywania tego posiłku powinna być dostosowana do naszego rytmu dnia.

2. MIT - Lewoskrętna witamina C

Chwyt marketingowy. Witamina C to kwas L'askorbinowy, który jest prawoskrętny. Wynika to z ich aktywności optycznej. Lewoskrętny izomer - kwas D-askorbinowy jest konserwantem, który jest stosowany w technologii żywności. Jest antyoksydantem o niższej aktywności biologicznej niż witamina A, która nie jest dostępna w aptekach. To pomylenie izometrii przestrzennej z rotacją optyczną powoduje, że witamina C jest lewoskrętna. Każda witamina C jest identyczna i każda ma takie same właściwości.

3. MIT - Miód to zdrowa alternatywa dla cukru

Miód naturalny składa się w 82% z cukru. Nie jest on zamiennikiem cukru. Nie musisz jednak całkowicie rezygnować z jedzenia miodu. Upewnij się tylko, że spożywasz go z umiarem i stosujesz się do wytycznych dotyczących zbilansowanej diety. Zdrowe osoby powinny spożywać nie więcej niż 10% całkowitej energii z cukrów.

4. MIT - Dieta roślinna jest niedoborowa

Podobnie jak w przypadku standardowych diet, diety oparte na roślinach mogą być niedoborowe i mieć niekorzystne skutki zdrowotne. Ważne jest, aby dieta była zbilansowana pod względem makroskładników i witamin, a także odpowiednia suplementacja (np. witamina B12 w diecie wegańskiej). Autorytety w dziedzinie żywienia uznają diety wegetariańskie i wegańskie za bezpieczne dla osób w każdym wieku.

5. MIT - Kawa odwadnia

Kofeina może mieć łagodne działanie moczopędne. Jednak składa się ona w 98,5% z wody, więc nie ma ryzyka odwodnienia. Badania wykazały, że kawa NIE ma działania odwadniającego.

Zobacz również: Dieta pudełkowa - zalety i wady

chleb

6. MIT - Gluten, laktoza i inne składniki odżywcze to najwięksi wrogowie

Osoby zdrowe nie są zagrożone glutenem, ale celiakia, nieceliakalna nadwrażliwość na gluten lub alergia na gluten powinny go unikać. Jest on niezbędny w leczeniu. Bez wyraźnych wskazań medycznych osoby przechodzące na dietę bezglutenową narażają się na ryzyko wystąpienia niedoborów minerałów, witamin i błonnika. Nie będzie to korzystne dla ich zdrowia. Badania wykazały, że osoby stosujące taką dietę jedzą więcej przetworzonej żywności oraz więcej cukru i soli.

Osoby, które nie mają nietolerancji cukru mlecznego, mogą być bardziej dotknięte wykluczeniem laktozy. Całkowite wyeliminowanie produktów zawierających laktozę może spowodować, że enzym odpowiedzialny za jej trawienie stanie się leniwy lub nieaktywny.

7. MIT - Owoce wolno jeść tylko do południa

Owoce można jeść o każdej porze dnia, niezależnie od tego, czy jest to ranek, południe czy wieczór. Nie wpłyną one na Twoje zdrowie ani nie spowodują przyrostu wagi, chyba że dostarczysz dodatkowych kalorii.

8. Mit - Olej kokosowy jest zdrowy

Olej kokosowy to przede wszystkim nasycone kwasy tłuszczowe (ok. 87% - które podnoszą poziom "złego" cholesterolu LDL oraz sprzyjają rozwojowi chorób układu krążenia i miażdżycy. Kwasy te są powszechnie uznawane za niekorzystne. Olej palmowy natomiast ma około 50% tych kwasów. Nie należy unikać oleju kokosowego. Należy jednak stosować go z umiarem i zgodnie z zasadami zbilansowanej diety. Nasycone kwasy tłuszczowe nie powinny stanowić więcej niż 10% całkowitej energii dla osób zdrowych.

9. MIT - żywność GMO zabija

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), żywność modyfikowana genetycznie nie jest bardziej szkodliwa niż żywność konwencjonalna pod względem zdrowia człowieka. Żywność GMO nie ma znanych alergii, nie ma wpływu na płodność i nie ma działania rakotwórczego.

10. MIT - Łączenie ogórka i pomidora to duży błąd

Enzym askorbinowy znajduje się w świeżych ogórkach. Utlenia on witaminę A z pokarmów o wysokiej zawartości witaminy C, nie tylko pomidorów, ale także papryki. Utrwalany mit dotyczy jednak tylko pomidorów. Uaktywnienie się tego enzymu zajmuje trochę czasu i nie ma wpływu na niedobór witaminy C.

11. Mit - Przybieramy na wadze od niektórych produktów

Przyrost wagi jest spowodowany nadwyżką kaloryczną w ciągu dnia - i to tylko jedną. Niektóre pokarmy nie powodują, że tyjemy. Możemy przytyć, jeśli odżywiamy się bardzo zdrowo, ale spożywamy więcej energii niż potrzebujemy. Fast foody dostarczają mniej energii, a my tracimy na wadze.

12. MIT - Aspartam jest rakotwórczy

Liczne badania dowiodły, że aspartam jest bezpieczny. Po zapoznaniu się z setkami badań naukowych, Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), wydał pozytywną opinię na temat aspartamu. EFSA stwierdził, że ten słodzik jest bezpieczny i nie powoduje uszkodzeń mózgu, nie wpływa na układ nerwowy, nie zmienia zachowania ani funkcji poznawczych u dzieci i dorosłych. Dopuszczalne dzienne spożycie (ADI) dla aspartamu wynosi 40 mg/kg masy ciała na dobę.