W XXI wieku trudno jest znaleźć czystą, słodką wodę. Czy możliwe jest posiadanie wody studziennej, tak jak piły ją nasze prababki i babki, nie chorując? Czy warto kopać studnie w dzisiejszych czasach zanieczyszczonej wody i środowiska? Jak można uzdatnić wodę studzienną, aby była bezpieczna do picia? Woda wodociągowa musi być odpowiedniej jakości i spełniać wymagania dla wody pitnej (parametry zgodne z Rozporządzeniem Ministra. 

Zupełnie inaczej jest w przypadku osób, które posiadają własne ujęcia wody. Podczas gdy wiele osób kusi się na wywiercenie nowej studni, inni kopali studnie już wcześniej. Decyzja o wywierceniu studni często podyktowana jest czynnikami ekonomicznymi (pobór wody jest darmowy), niektórzy nie mają możliwości podłączenia się do sieci wodociągowej, ale jest wiele osób, które uważają, że woda z głębi ziemi jest najlepsza dla zdrowia. Badania wykazały, że woda studzienna w 90% przypadków nie jest wystarczająca, aby spełnić wymagania dotyczące wody pitnej. Najczęstszym problemem jest bakteriologiczne zanieczyszczenie wody ściekami pochodzącymi z gospodarstw domowych. Zanieczyszczenie wody studziennej może być spowodowane przez nieszczelne szamba lub tereny w pobliżu zakładów przemysłowych. Intensywne rolnictwo, stosowanie na dużą skalę nawozów azotowych, herbicydów i środków ochrony roślin - wszystko to może wpływać na skład wód gruntowych i powodować, że staną się one niebezpieczne dla zdrowia. 

Od czego trzeba zacząć?

Uzdatnianie wody najlepiej zacząć od studni, od oczyszczenia jej z zanieczyszczeń mechanicznych. Wiele profesjonalnych firm oferuje takie usługi. Wejdą one do studni i oczyszczą ją chemicznie lub mechanicznie. Następnie uszczelnią kręgi i najczęściej, zdezynfekują instalację.

Badanie wody

Po profesjonalnym oczyszczeniu studni konieczne jest, aby woda z warstwy wodonośnej była pobierana na nasze ujęcie przez 7 dni. Poprzednie ujęcie mogło być podejrzane lub zafałszowane m.in. ze względu na zastosowane procedury czyszczenia. Po tym czasie pobierzemy próbkę wody i zbadamy ją pod względem fizykochemicznym lub mikrobiologicznym.

Czytaj również: Jaki filtr do wody wybrać?

studnia

Wyniki badań

Najlepiej po otrzymaniu wyników przesłać je do osób, które na co dzień zajmują się wodą. W naszym sklepie znajduje się również Dział Uzdatniania Wody. Dobierają oni odpowiednie filtry, aby nasza woda była bezpieczna i zdrowa. Należy pamiętać, że nawet małe filtry podzlewozmywakowe nie oczyszczą wody w całym domu i nie usuną z niej szkodliwych bakterii czy wirusów.

Bakterie w wodzie

Woda studzienna może zawierać wiele rodzajów mikroorganizmów. Jednym z najczęstszych problemów jest bakteria E.coli. Bakterie wskaźnikowe mogą być znalezione w wodzie i wskazują, że inne mikroorganizmy chorobotwórcze są również obecne. Chociaż możliwe jest usunięcie niektórych bakterii z wody studziennej, nie wyeliminuje to skażenia warstwy wodonośnej. 

Podsumowanie

Musimy zachować ostrożność przy piciu wody ze studni. Należy pamiętać, że studnia, z której jest czerpana ma duże znaczenie. Dobrym pomysłem jest regularne czyszczenie studni. Pozwala to nie tylko na usunięcie wszelkich zanieczyszczeń fizycznych, ale również daje informację, czy woda wypływająca z ujęcia jest bezpieczna do użytku domowego. Nawet najbardziej zanieczyszczona woda może zostać uzdatniona. Należy jednak pamiętać, że lampy UV i systemy filtrujące są drogie i wymagają regularnej konserwacji.