Kuchnia Białorusi jest podobna do kuchni innych krajów Europy Wschodniej i Środkowej. W związku z tym wiele potraw opiera się na podobnych składnikach i ma podobne techniki przygotowania. Szczególnie dotyczy to tradycyjnych potraw, które są bardzo proste, ale mimo to bardzo smaczne. Oto kilka popularnych potraw:

Białorusini są niezwykle gościnni, często przygotowują najlepsze potrawy, żeby zrobić wrażenie na gościach. Lubią też pić wódkę podczas spotkań. Do dań mięsnych Białorusini zazwyczaj podają lekkie przekąski i zupy. Może to być chleb z kawiorem, szprotki, korniszony, marynowane warzywa. Często podawane są również sałatki mięsne.

Z czego słynie kuchnia białoruska?

Białorusini znani są również z zamiłowania do mięsa, a do wielu ich potraw dodaje się smażone lub gotowane ziemniaki. Ponadto dania mięsne podają z blinami lub dranikami, czyli małymi, okrągłymi garnuszkami z wypełnionym mięsem wnętrzem. Kaszka to typowa potrawa Białorusi, którą podaje się z grillowanym mięsem lub samodzielnie. Jest łatwa do wykonania, a można ją kupić od szczodrej babci w kraju.

Oprócz dań mięsnych kuchnia białoruska ma wiele innych potraw, które zaskoczą nawet najbardziej zagorzałych smakoszy. Do takich potraw należą pieczone mięsa, domowe kiełbasy, złociste draniki, różne rodzaje placków ziemniaczanych i gryczanych. W wielu potrawach pojawiają się również ciastka z kraszankami, nalewki ziołowe i pikle.

Draniki to jedna z narodowych potraw Białorusi. Jest to w zasadzie ziemniaczane latke, które robi się z tartych ziemniaków, mąki i jajka. Jest to łatwe i smaczne danie, które często podaje się z różnymi dodatkami. Może być podawana bez dodatków lub z innymi rodzajami sosów.

Tradycyjna kuchnia białoruska obejmuje dania, w których wykorzystuje się dużo lokalnych produktów. Wiele potraw jest prostych, pożywnych i łatwych do przygotowania. Długie zimy i charakter pracy na tym terenie sprawiają, że metody gotowania i składniki muszą być proste i smaczne. Wiele potraw jest pieczonych, duszonych lub gotowanych, rzadko smażonych.

Zobacz także: 10 najbardziej niezwykłych zup na świecie

Ziemniaki w kuchni białoruskiej

Ziemniaki stanowią główny element kuchni białoruskiej, są popularnym warzywem, które często wykorzystuje się w sałatkach. Ziemniaki dobrze komponują się z cebulą i są wykorzystywane w różnych zapiekanych potrawach. Szczególną popularnością cieszą się placki ziemniaczane. Klimat kraju sprzyja uprawie ziemniaków. Oprócz podawania ziemniaków jako dania głównego, można je również stosować jako garnirunki do innych potraw.

Podczas wizyty na Białorusi warto spróbować narodowych potraw. Są one wyjątkowe dla tego kraju i mogą być trudne do znalezienia gdzie indziej. W czasie podróży warto mieć przy sobie listę swoich ulubionych białoruskich potraw. Gdy już poznasz smak białoruskiej kuchni, będziesz mógł zamówić je podczas pobytu w kraju. Możesz również dodać ten artykuł do zakładek na swoim koncie na Pintereście, aby być na bieżąco z kuchnią tego kraju.

Kolejną tradycyjną potrawą jest kisiel. Niewielką ilość mąki i mleka miesza się, aby uzyskać zaczyn. Ciasto to musi następnie fermentować przez 1,5 do 2 godzin przed dodaniem pozostałych składników. Następnie do mieszanki dodaje się mięso mielone i warzywa. Po zakończeniu fermentacji danie podaje się w plasterkach.