Ostatnio wielu rolników precyzyjnych odchodzi od pełnej uprawy roli. Wielu z nich zdecydowało się początkowo na drastyczne podejście bez uprawy, które ich zdaniem przynosi wiele korzyści. Jednak przy uprawie bez orki pojawiają się komplikacje, a rolnicy precyzyjni są często zmuszani do powrotu do deski kreślarskiej. Niektórzy z nich zdecydowali się na powrót do pełnej uprawy roli, inni wybrali drogę adaptacyjną - uprawę pasową.

Uprawa taśmowa została ogłoszona najlepszą metodą uprawy roli z wielu powodów, które przedstawimy w tym artykule, a także przyjrzymy się korzyściom płynącym z zastosowania metody pełnej i bezorkowej.

Korzyści z uprawy pasowej

Uprawa pasowa jest obecnie postrzegana jako szczęśliwy środek pomiędzy uprawą bezorkową a pełną, przynoszący wiele korzyści i zwiększający plony.

Tilling ze striptizem nie jest zależny od pory roku.

Fantastyczną zaletą uprawy pasowej jest to, że rolnicy mogą decydować, kiedy mają przeprowadzić proces uprawy roli. Tradycyjne metody uprawy roli wymagają, aby ziemia była uprawiana o określonej porze roku. Przy uprawie pasowej, aż do momentu, gdy stała się mniej inwazyjna, rolnicy mogli eksperymentować z procesem uprawy roli. Jedni decydują się na uprawę pasową w okresie żniw, inni uważają ten czas za zbyt pracowity, aby martwić się o uprawę i odłożyć ją na wiosnę, tuż przed siewem. Jest nawet kilku odważnych rolników, którzy czekali na przestój w zimie i zerwali z uprawą.

Obniżone koszty

Uprawa roli może być procesem kosztownym. Rolnicy uprawiający ziemię bezorkową automatycznie usuwają koszty związane z uprawą roli, takie jak zużycie paliwa i maszyn. Ponieważ uprawa bezorkowa ma na celu wykonanie połowy prac związanych z pełną uprawą roli, koszty te są często o połowę niższe, pozostawiając rolnikom trochę dodatkowych pieniędzy w kieszeni, aby mogli skoncentrować się na zwiększaniu plonów w innych precyzyjnych procesach.

Uprawa pasmowa zapobiega erozji gleby

Zazwyczaj erozja gleby występuje na polu uprawianym w pełnym zakresie, ponieważ nie ma bariery ochronnej pomiędzy glebą a elementami. Zapobieganie erozji gleby jest również korzystne w przypadku uprawy bezorkowej, ponieważ zarówno procesy pasmowe, jak i bezorkowe mają na celu pozostawienie na powierzchni gleby resztek pożniwnych oraz ochronę jej wartości odżywczych.

Utrzymuje glebę w optymalnej temperaturze do wysiewu

Zarówno pełna uprawa roli jak i jej brak mają wpływ na temperaturę. Uprawa pełna często powoduje, że gleba jest zimna i odsłonięta, ponieważ nie ma pozostałości, które stanowiłyby koc. Uprawa bezorkowa może czasami spowodować uduszenie się gleby. Rowki uprawiane pasmowo do tej pory stanowiły szczęśliwe medium pomiędzy nimi, a gdy wiosną pola się nagrzeją, rowki są wystarczająco wyrównane, aby zapewnić optymalną temperaturę siewu.

Zmniejszenie nakładu pracy

Podobnie jak w przypadku praktyk bezobsługowych, zmniejsza się obciążenie pracą. Pełna uprawa roli często wymaga ponownego odwiedzenia pola, czasami nawet 3 razy, zanim pole zostanie w pełni uprawione ku zadowoleniu rolnika. Uprawa pasowa jest precyzyjna, co oznacza, że pole prawdopodobnie trzeba będzie wykonać tylko raz, a potem nie trzeba będzie już więcej uwagi.

Materia organiczna wzbogaca glebę w miarę jej rozpadu.

Substancja organiczna jest pełna składników odżywczych, które w procesie rozkładu przyczyniają się do wzbogacenia i utrzymania żyzności gleby. Jest to wyraźna zaleta w porównaniu z pełną uprawą roli i jedna z głównych przyczyn różnicy w plonach, jakiej oczekują rolnicy uprawiający ziemię pasiastą i bezorkową.

Lepsze nawadnianie

Zarówno metoda pełnej uprawy roli, jak i metoda bez uprawy roli mogą powodować problemy z nawadnianiem. Pełna uprawa roli często tworzy wody powierzchniowe, które mogą nadmiernie nasycić glebę, a w przypadku stosowania pełnej uprawy roli w ciepłym klimacie może doprowadzić do powstania suchej i twardej gleby, co zwiększa zapotrzebowanie na nawadnianie. Uprawa bezorkowa niesie ze sobą również problemy z nawadnianiem, czasami nadmiernie obłożone pola zatrzymują wodę w kieszeniach i stwarzają problemy z drenażem, podczas gdy czasami materia organiczna uniemożliwia wodzie rzeczywiste przenikanie do gleby. Strip-till daje wodzie skuteczny dostęp do gleby przez rowki, jak również chroni wodę, która jest wchłaniana przed wypłukaniem z powodu substancji organicznych pozostających na polach.

Więc, kiedy wszystko jest powiedziane i zrobione, jakie są korzyści z uprawy roli?

Do tej pory należy być przekonanym, że uprawa pasowa zapewnia bardzo dobrą równowagę pomiędzy dwoma rodzajami uprawy, tj. uprawą pełną i bezorkową. Ale najważniejsze jest to, że wielu rolników będzie chciało się przekonać, jak duże znaczenie dla plonów ma uprawa pasowa.

To jest naprawdę dość trudne do zmierzenia.

Korzyści z uprawy bez orki i zrywki do momentu uzyskania plonów

Zarówno uprawa bezorkowa, jak i pasowa zwiększą nieco wydajność, co jest najbardziej zauważalne w przemyśle sojowym. W sektorze kukurydzy nastąpił również marginalny wzrost plonów. Główną korzyścią obu tych procesów rolniczych jest znaczne ograniczenie kosztów i czasu. Oznacza to, że o ile rolnik prawdopodobnie zauważy różnicę w plonach, o tyle korzyści finansowe będą znacznie większe.

Zmniejszywszy początkowe koszty utrzymania pola, rolnicy stworzyli bardziej efektywny kosztowo system, z którego mogą korzystać, a nawet w mało prawdopodobnym przypadku, gdy plony pozostaną na tym samym poziomie, nadal będą osiągać większe zyski finansowe dzięki zmniejszeniu wydatków.

Pogoda jest ważnym czynnikiem wpływającym na wielkość plonów.

Ostatnim aspektem każdej metody uprawy roli jest wysiewanie nasion w odpowiednim czasie w celu zwiększenia plonów. Wybór odpowiedniego czasu na wysiew, gdy gleba jest ciepła i ma wystarczającą ilość wilgoci, pozwoli na uzyskanie najlepszych różnic w wielkości plonów.

Jaką metodę uprawy wolisz? Którą z nich uznałeś za najlepszą finansowo? Daj nam znać w dziale komentarzy.